0

Jak czyścić urządzenia optyczne?

Podstawowa zasada przy pielęgnacji optyki to unikanie czyszczenia jak długo jest to możliwe. Drobinki pyłu na przedniej soczewce obiektywu są nieuniknione, w normalnych warunkach nie mają one żadnego wpływu na jakość zdjęć, a nadmiernie pedantyczne dbanie o czystość optyki może dać efekty zupełnie odwrotne, na przykład w postaci porysowania lub uszkodzenia warstw ochronnych.

 

  • W normalnych warunkach wystarczy co pewien okres przedmuchać gruszką przednią i tylną soczewkę obiektywu.
  • Jeżeli występują większe drobinki pyłu lub piasku nie dające się wydmuchać, należy bardzo delikatnie usunąć je przy pomocy pędzelka do urządzeń optycznych.
  • W przypadku widocznych na obiektywie śladów palców, zacieków z wody itd. należy nanieść na soczewkę niewielką ilość płynu do czyszczenia optyki, a następnie bardzo delikatnie zetrzeć brud ściereczką do optyki. Na koniec można przetrzeć obiektyw na sucho papierkiem czyszczącym i ewentualnie przedmuchać gruszką pozostałe drobinki kurzu.
  • Jeżeli na obiektywie nadal pozostają trudne do usunięcia ślady, smugi lub przebarwienia, najlepiej oddać go do serwisu, który podejmie próby usunięcia ich.

 

Ponieważ zasada "Lepiej zapobiegać niż leczyć" obowiązuje także w tym przypadku, dobrym rozwiązaniem jest zakręcenie na stałe na kupiony obiektyw filtru UV, który oprócz podstawowych swoich zadań, pełni także rolę ochrony przedniej soczewki przed uszkodzeniem mechanicznym i zabrudzeniem. W skrajnym przypadku wyrzucimy zniszczony  filtr wartości kilkudziesięciu złotych zachowując w stanie nienaruszonym obiektyw, który często kosztuje więcej niż korpus aparatu.

 

 

 

Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawy do czyszczenia optyki.

 

 

 

                      

 

 

 

 

Całą ofertę można znaleźć w kategorii Środki czystości.

 

 

 

Wiesław Kasprzyk

www.accord-foto.pl

biuro@accord-foto.pl

 

 

 

Czytaj pozostałe informacje Dla dociekliwych.

 


Kontakt ze sklepem

35-232 Rzeszów
ul. Borowa 10A
tel. (17) 779 87 68
tel. kom. 790 526 352
Skype:  accord-foto
GG: 543585
mail: biuro@accord-foto.pl

Pracujemy:
pon.- pt.: 10-17
Konto bankowe Credit Agricole:
86 1940 1076 3036 3249 0000 0000