0

Stabilizacja obrazu

O ile fotografowanie przy dobrych warunkach oświetleniowych i małych wartościach ogniskowej nie sprawia zazwyczaj większych problemów, pojawiają się one w przypadku zdjęć makro, dużych zbliżeń i zdjęć nocnych.

 

Podstawowym problemem jest tak zwane rozmycie, czyli brak ostrości zdjęcia, wywołany drganiami ręki podczas długich czasów naświetlania bądź dużych powiększeń/zbliżeń.

 

Aby zapobiec tego typu problemom, producenci aparatów fotograficznych opracowali technologię stablilizacji obrazu, która zapobiega rozmyciom i poruszeniom na zdjęciach.

 

Każdy z wiodących producentów opracował własną technologię stabilizacji i nadał jej swoją nazwę, ale w praktyce wszystkie opierają się na zasadzie zastosowania żyroskopów, które kompensują drgania aparatu. Można wyróżnić dwa rodzaje rozwiązań zastosowanych przy stabilizacji obrazu:

 

1.       Stabilizacja matrycy

2.       Stabilizacja w obiektywie

 

Omówimy obie z nich:

 

Stabilizacja matrycy - to system polegający na poruszaniu matrycy aparatu w taki sposób, aby kompensowała drgania korpusu z obiektywem. W uproszczeniu oznacza to, że jeśli detektor ruchu wykryje poruszenie aparatu w dół, spowoduje przesunięcie się matrycy w górę - co w efekcie zapobiega powstaniu rozmycia na zdjęciu. Technologię tą opracowała firma MINOLTA, jej nazwa to AntiShake. Poniższe zdjęcie przedstawia moduł żyroskopów z zamontowaną w środku matrycą:

 

źródło: www.dpreview.com

 

MINOLTA uzyskała nagrodę "Fotograficznej innowacji roku 2004-2005 w Europie" organizacji EISA, za zastosowanie technologii AntiShake w aparatach DiMAGE A1, A2 oraz Z3. Według specyfikacji MINOLTY, zastosowanie AntiShake umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji do trzech kroków. Na przykład jeśli zdjęcie wymaga zastosowania 1/1000s, jesteśmy w stanie wykonać poprawne zdjęcie używając czasu 1/125s (czyli 8 razy dłuższego) przy włączonym AntiShake.

 

Zaletą zastosowania systemu stabilizacji matrycy jest fakt, że nie wymagane są specjalne obiektywy, system pracuje z każdym modelem pasującym do aparatu. Obecnie, po przejęciu technologii AntiShake przez SONY, posiada ona nazwę Super Steady Shot.

 

 

 

Stabilizacja w obiektywie - polega na przeniesieniu systemu czujników ruchu i żyroskopów do obiektywu. W tym przypadku ruchy "korygujące" wykonuje zespół szkieł w obiektywie. Technologię tą wykorzystują m.in. firmy Canon, Nikon, Panasonic.

 

 

 

źródło: NIKON

 

Poniższy rysunek ilustruje zasadę kompensacji drgań:

 

 

 

Zastosowanie korekcji w obiektywie ma swoje zalety i wady. Zaletą jest fakt, że dla każdego z obiektywów mechanizm projektowany i dostrajany jest oddzielnie.

 

źródło: NIKON

 

Wadą jest również fakt, że system stabilizacji obrazu nie jest dostępny dla każdego obiektywu i podnosi koszty zakupów.

 

 

Stabilizacja obrazu w praktyce - czyli kilka zdjęć wykonanych z włączonym i wyłączonym systemem AntiShake. Model aparatu MINOLTA 5D.

 

 

 

Fotografowania z dużym ZOOM-em [czas: 1/5 sek; przesłona: 4,5; ogniskowa 150 mm]

 

                                bez AntiShake                                                      z AntiShake

 

 

 

Fotografowanie MAKRO  [czas: 1/20 sek; przesłona: 5,6; ogniskowa 90 mm]

 

 

                             bez AntiShake                                                         z AntiShake

 

 

 

Fotografowanie nocą  [czas: 1 sek; przesłona: 3,5; ogniskowa 27 mm]

 

                              bez AntiShake                                                  z AntiShake

 

 

Z powyższych fotografii wynika, że system stabilizacji działa, natomiast nawet w przypadku jego użycia należy dołożyć wszelkich starań, by aparat trzymany był stabilnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów aparatem.

 

 

 

 

 Paweł Kasprzyk  www.kcpr.pl

 

 

 

Czytaj pozostałe Pierwsze kroki.

 


Kontakt ze sklepem

35-232 Rzeszów
ul. Borowa 10A
tel. (17) 779 87 68
tel. kom. 790 526 352
Skype:  accord-foto
GG: 543585
mail: biuro@accord-foto.pl

Pracujemy:
pon.- pt.: 10-17
sob.(dyżur 1 handlowiec): 10-13

Konto bankowe Credit Agricole:
86 1940 1076 3036 3249 0000 0000