0

Pentax K-1

 

 

 

 

  !    Sprawdź dostępność wybranego produktu w innych konfiguracjach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K-1 to pierwsza lustrzanka firmy Pentax wyposażona w matrycę pełnoklatkową.

 

Główne cechy:

 • pełnoklatkowa matryca o rozdzielczość 36 mln pikseli
 • 5-osiowa stabilizacja obrazu z funkcją "Pixel Shift Resolution”
 • udoskonalony moduł AF SAFOX 12 składający się z 33 punktów AF
 • ruchomy, obracany w pionie i poziomie ekran LCD
 • tryb zdjęć seryjnych z szybkością 4,4 kl/s
 • nagrywanie filmów Full HD oraz dostęp do dodatkowych narzędzi
 • funkcja crop pozwalająca na współprace z różnymi obiektywami
 • tryb HDR z możliwością zapisu zdjęć w formacie RAW
 • uszczelniony korpus
 • wbudowany GPS
 • tryb Astro Tracker
 • podwójne gniazdo kart pamięci

 

 

Aparat wyposażono w matrycę CMOS (35.9 mm x 24.0 mm) o efektywnej rozdzielczości 36,4 Mpx oraz szereg zaawansowanych funkcji zapewniających najwyższą jakość obrazu i wyjątkowe oddanie kolorów. Nowa generacja zastosowanego procesora PRIME IV z 14-bitowym zapisem zdjęć w formacie RAW umożliwia wykorzystanie w pełni rozdzielczości 36,4 efektywnych Mpx. Pozwala również na wykonywanie zdjęć w czułości aż do ISO 204800 przy jednoczesnej eliminacji szumów. Dodatkowym atutem aparatu jest udoskonalona 5- osiowa stabilizacja obrazu Shake Reduction, która skutecznie zapobiega drganiom. Zastosowany system pozwala analizować każdy piksel oddzielnie i uzyskać bardzo wysoką rozdzielczość.

 

Pentax K-1 wyposażono w ruchomy, obracany w pionie i poziomie ekran LCD, lampę asystującą, która usprawnia pracę w trudnych warunkach oświetleniowych oraz wizjer optyczny o niemal 100% pokryciu kadru. Dzięki zastosowaniu funkcji Crop aparat jest kompatybilny zarówno ze starszymi obiektywami analogowymi jak i tymi najnowszymi z bagnetem K.

 

Technologia PixelShift Resolution z nową funkcją korekcji ruchu to najnowsza technologia Pentax bazującą na przesunięciu matrycy. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie pełnej informacji RGB dla każdego piksela i gwarantuje wyjątkowo wysoką jakość fotografii bardzo dużą szczegółowość w odwzorowaniu detali.

 

Na tylnej części obudowy umieszczono ruchomy wyświetlacz LCD, który można odchylić i obrócić o około 44 stopni w pionie i 35 stopni w poziomie. Wyświetla on obraz o rozdzielczości 1,037,000 punktów.  Zastosowanie innowacyjnej konstrukcji pozwoliło na minimalizację efektu odblasków. Dodatkowym ułatwieniem jest również możliwość szybkiego dopasowania jasności wyświetlacza.

 

Pentax K-1 wyposażono w udoskonalony moduł AF SAFOX 12. Zastosowano w nim 33 punkty AF rozmieszczone w taki sposób, by pokryć całe pole obrazowania (25 punktów krzyżowych umieszczonych w centrum kadru).

 

Udoskonalony system PENTAX Real-Time Scene Analysis (analizy sceny w czasie rzeczywistym) pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizuje ustawienia ekspozycji. Aparat jest w stanie dopasować odpowiednie ustawienia, nawet w trudnych warunkach.

 

Zaprojektowany specjalnie do pracy z nową pełnoklatkową matrycą 35mm optyczny wizjer zapewnia niemal 100 procentowe pokrycie kadru i powiększenie około 0,7x. Natomiast matówka Natural Bright Matt II pozwala na sprawną pracę z użyciem manualnego ustawiania ostrości.

 

Nowa migawka zapewnia wysoką precyzję pracy lustra i zapobiega jego drganiom. System szybkiej transmisji danych pozwala na zapis 17 klatek w formacie RAW (bądź 70 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości) w pojedynczej sekwencji z maksymalną szybkością 4,4 kl/s. Aparat wyposażono w bardzo wytrzymały mechanizm migawki pozwalający na ponad 300 000 cykli.

 

Solidne body o wysokim stopniu odporności na warunki atmosferyczne, pył i wodę zostało wykonane z lekkiego stopu magnezu. Z aparatu można korzystać w temperaturze do -10°C.

 

K-1 można połączyć bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem. Aplikacja Image Sync pozwala wygodnie przeglądać zdjęcia i korzystać z funkcji podglądu na żywo, zmieniać ustawienia aparatu, uruchomić migawkę czy pobrać zdjęcia z aparatu.

Pentax K-1 pozwala na nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080 pikseli; 60i/30p) w formacie H.264. Aparat wyposażono w gniazdo na zewnętrzny mikrofon i słuchawki. Użytkownik może korzystać z funkcji redukcji szumu wiatru, ręcznych ustawień poziomu nagrywania dźwięku oraz monitorować jego natężenie. K-1 pozwala również na nagrywanie filmów w trybie poklatkowym w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli).

 

Wbudowany moduł GPS zapewnia szybki dostęp do informacji dotyczących dokładnej lokalizacji czy czasu w którym wykonano zdjęcie. Aparat wyposażono dodatkowo w elektroniczny kompas, możliwość zapisywania logów GPS oraz tryb ASTRO TRACER.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pentax K-1 specyfikacja techniczna:

 

Matryca

CMOS, 36 x 24 mm (pełnoklatkowa)

Całkowita liczba pikseli: 36,77 mln

Efektywna liczba pikseli: 36,4 mln

Maks. rozdzielczość: 36 MP - 7360 x 4912

Proporcje obrazu: 3:2

Stabilizacja obrazu: Sensor Shift, 5-osiowa

Ustawianie ostrości

Auto

Manual

Tryby ustawiania ostrości

Ciągły AF (C)

Manualny (M)

Pojedynczy AF (S)

Automatyczny (A)

Punkty autofokusa

Detekcja fazy: 33 punktów w tym 25 krzyżowych

Typ wizjera

Pryzmat pentagonalny

Pokrycie kadru w wizjerze: ok. 100%

Powiększenie wizjera: 0,70x

Korekcja dioptryczna wizjera: - 3,5 to +1,2 m

Punkt oczny: 20,6 mm

Wyświetlacz

3,2" LCD

Rozdzielczość 1,037 mln punktów

Pokrycie kadru: 100%

Czułość

ISO 100-204800

Migawka

Mechaniczna

Czas otwarcia migawki

30-1/8000 s, czas B

Zdjęcia seryjne

maks. 4,5 kl./s (36 MP)

Samowyzwalacz

2 s, 12 s

Sposób pomiaru światła

Centralno-ważony

Wielostrefowy

Punktowy

Tryby ekspozycji

Priorytet przysłony

Priorytet migawki

Priorytet czułości

Priorytet migawki/przysłony

Manualny

Tryby użytkownika

Tryb "zielony"

Bulb

Synchronizacja z lampą

Kompensacja ekspozycji

+/- 5 EV (w krokach co 1/3 lub 1/2 EV)

Tryby balansu bieli

Auto, CTE, Pochmurno, Światło dzienne, Lampa błyskowa, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Manual, Multi Auto WB, Cień, Tungsten

Min. czas synchronizacji z lampą błyskową

1/200 s

System komunikacji z lampami: P-TTL

Kompensacja ekspozycji z lampą: +/- 2 EV (w krokach co 1/3 lub 1/2 EV)

Złącza zewn. lamp: gorąca stopka, gniazdo PC

Brak wbudowanej lampy błyskowej

Nośniki pamięci

karty SD/SDHC/SDXC

Formaty zapisu

Zdjęcia: DNG, JPEG, RAW

Filmy: AVI, MOV

Rozdzielczość filmów

MPEG AVC/H.264

1920 x 1080p / 29.97 fps / 25 fps / 23.98 fps

1920 x 1080i / 59.94 fps / 50 fps