0

Jak testujemy obiektywy w ramach Programu Bezpieczne Zakupy?

 

 

 

 

Testując obiektywy w ramach Programu Bezpieczne Zakupy sprawdzamy dwie podstawowe cechy układu obiektyw - korpus:

- celność systemu AF

- optyczna ostrość podstawowa

 

 

 

Celność systemu AF

 

 

Celność systemu AF decyduje o tym, czy najlepsza ostrość występuje w miejscu na którym była ona ustawiona, czyli czy nie mamy do czynienia ze zjawiskiem front focus, lub back focus. Szerzej o tym problemie piszemy w naszych artykułach:

- BF i FF cz.1 - problemy obiektywów lustrzanek

- BF i FF cz.2 - nieco głębiej o głębi ostrości

- BF i FF cz.3 - wnioski praktyczne

 

Przy braku celności systemu AF strefa najlepszej ostrości (głębia ostrości) obiektywu nie zanika, lecz ulega przesunięciu do przodu, lub do tyłu, czyli przed, lub za miejscem na którym wykonywane było ostrzenie. Zjawisko to jest szczególnie dokuczliwe przy bardzo jasnych obiektywach (np. światło f/2,8 i lepsze), dla długiej ogniskowej (np. 300 mm i więcej) i małej odległości fotografowania (np. zdjęcia makro). Jeśli robimy zdjęcia podstawowym obiektywem o ogniskowej np. 18-55 mm w dobrych warunkach oświetleniowych używając małych otworów przesłony (np. f/8 i mniejsze) możemy zupełnie zignorować ten problem, ponieważ duża głębia ostrości jaka występuje w tym przypadku gwarantuje niemal zawsze ostre zdjęcia, nawet przy zauważalnym odchyleniu systemu AF.

 

 

  

Optyczna ostrość podstawowa

 

Zdarzają się jednak przypadki, że pomimo dobrej celności AF uzyskiwane zdjęcia nie są wystarczająco ostre. W tym przypadku mamy do czynienia z brakiem ostrości podstawowej. Zjawisko takie można porównać do robienia zdjęć przez brudną szybę, lub w czasie mgły.

 

Pewne pogorszenie ostrości w przypadku pracy przy całkowicie otwartej przesłonie występujące szczególnie wyraźnie w bardzo jasnych obiektywach (np. f/1,4; f/1,8 itd.) jest oczywiście zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie świadczy o uszkodzeniu obiektywu.

 

 

Zdjęcia testowe

 

W celu sprawdzenia obu opisanych powyżej parametrów wykonujemy w Accord Foto między innymi zdjęcia przestrzennej tablicy testowej przygotowanej według naszego autorstwa. Dzięki temu możemy szybko i jednoznacznie ocenić jakość badanego obiektywu. Poniżej kilka podstawowych przykładów. Zjawiska przedstawiane na nich zostały dla celów dydaktycznych celowo uwydatnione. Aby dokładnie porównać wszystkie przykłady zachęcamy do pobrania zdjęć w pełnej rozdzielczości.

 

 

Foto nr 1 - pobierz zdjecie w pełnej rozdzielczości

 

 

Ogniskowa 50 mm - występuje FF, czyli ostrzenie przed miejscem ustawienia ostrości. Głębia ostrości rozkłada się pomiędzy cyframi +10 do +40, plansza testowa jest nieostra. Obiektyw kwalifikuje się do kalibracji w serwisie.

 

 

Foto nr 2 - pobierz zdjecie w pełnej rozdzielczości


 

Ogniskowa 50 mm - występuje BF, czyli ostrzenie za miejscem ustawienia ostrości. Głębia ostrości rozkłada się pomiędzy cyframi -10 do -50, plansza testowa jest nieostra. Obiektyw kwalifikuje się do kalibracji w serwisie.

 

 

Foto nr 3 - pobierz zdjecie w pełnej rozdzielczości 

 

 

Ogniskowa 50 mm - ostrzenie prawidłowe. Głębia ostrości rozkłada się pomiędzy cyframi +20 do -30, plansza testowa jest ostra na całej powierzchni.

 

 

Foto nr 4 - pobierz zdjecie w pełnej rozdzielczości 

 

 

Ogniskowa 18 mm. System AF trafia prawidłowo, jednak ostrość planszy testowej nie jest zadowalająca. Występuje brak ostrości podstawowej. Obiektyw kwalifikuje się do kalibracji w serwisie.

 

  

 

 

Uwagi końcowe


 

Program Bezpieczne Zakupy prowadzimy w Accord Foto nieodpłatnie od marca 2008 r. Testowane obiektywy sprawdzane są przy pomocy korpusów wzorcowych z prawidłowo skalibrowanym systemem AF. Gwarantuje to w 100% poprawną pracę obiektywu z korpusem Klienta, o ile korpus ten nie posiada wady systemu AF.

 

 

Prosimy pamiętać o tym że:

  • Za błąd FF/BF odpowiadają w równym stopniu obiektyw, jak też korpus. Ewentualne błędy korpusu i obiektywu mogą się sumować, lub odejmować czyli wzajemnie znosić.
  • Obiektywy zmiennoogniskowe (np. 17-50; 70-300; 18-270 itd.) ze względu na cechy konstrukcyjne wykazują prawie zawsze najlepszą jakość obrazu przy najkrótszej ogniskowej. Występujące nieznaczne pogorszenie ostrości na tzw. długim końcu obiektywu nie jest więc oznaką jego uszkodzenia, lecz zjawiskiem całkowicie naturalnym.
  • Klienci często przykładają nadmierną wagę do idealnej symetrii głębi ostrości, oczekując zawsze wyniku w stylu od +10 do -10. W praktyce pewna asymetria występuje zawsze, co dla zdjęć w warunkach rzeczywistych nie ma żadnego znaczenia ze względu na występującą wtedy znacznie większą głębię ostrości niż przy zdjęciach testowych.
  • Fotografowane obiekty rzeczywiste są w odróżnieniu od tablic testowych niemal zawsze przestrzenne. Jeśli błąd ostrzenia AF jest niewielki, w praktyce trudno go najczęściej dostrzec. Biorąc to pod uwagę należy pamiętać, że o ostatecznej decyzji wymiany obiektywu lub odsyłaniu sprzętu do kalibracji w serwisie powinny decydować faktycznie wykonane zdjęcia, a nie wyłącznie analiza tablicy testowej.
  • Celność systemu AF ulega znacznemu pogorszeniu przy słabym oświetleniu, przy fotografowaniu elementów o małym kontraście oraz przy oświetleniu żarowym i podobnych. Z tego względu wszystkie zdjęcia próbne najlepiej wykonywać przy dobrym oświetleniu naturalnym.

 

Dokładamy wszelkich starań, aby proces testowania przeprowadzić skrupulatnie i rzetelnie. Jeżeli mimo to sporadycznie zdarzy się, że sprawdzany w Accord Foto obiektyw nie działa z Twoim korpusem zadowalająco masz następujące możliwości:

  • Jeśli Twój korpus posiada mikroregulację systemu AF należy w pierwszej kolejności spróbować przy jej pomocy usunąć występujące błędy ostrzenia (nie dotyczy braku ostrości podstawowej).
  • Możesz wysłać obiektyw (najlepiej z własnym korpusem) do serwisu firmowego, gdzie przeprowadzona zostanie jego kalibracja - usługa taka jest najczęściej bezpłatna.
  • Możesz przesłać obiektyw i korpus do nas - spróbujemy dobrać obiektyw najlepiej współpracujący z Twoim korpusem.
  • Możesz przyjechać do siedziby Accord Foto w Rzeszowie z korpusem i osobiście dobrać najlepszy dla siebie egzemplarz (prosimy w tym przypadku o wcześniejsze ustalenie terminu z naszymi handlowcami).
  • W skrajnym przypadku możesz w terminie do 10 dni zwrócić zakupiony obiektyw i odstąpić od umowy kupna.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt. 

 

Prosimy także zwrócić uwagę, że naszym celem jest sprawdzenie prawidłowości działania wysyłanego sprzętu, a nie ocena jego możliwości technicznych co oznacza, że w ramach Programu Bezpieczne Zakupy nie wykonujemy testów porównawczych aparatów ani obiektywów, nie archiwizujemy i nie wysyłamy do Klientów wykonywanych zdjęć. Prosimy nie zwracać się do nas z podobnymi prośbami, ponieważ z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie podjąć się takich działań.  

 

 

Wszystko o kalibracji obiektywów i korpusów znajdziesz tutaj:

 

- Gwarancja Ostrości Obiektywów - Program Bezpieczne Zakupy

- Jak testujemy obiektywy w ramach Programu Bezpieczne Zakupy?

- Kontrola i kalibracja obiektywów

 

 

 

wrzesień 2012

 

Czytaj pozostałe informacje Dla dociekliwych.

 


Kontakt ze sklepem

35-232 Rzeszów
ul. Borowa 10A
tel. (17) 779 87 68
tel. kom. 790 526 352
Skype:  accord-foto
GG: 543585
mail: biuro@accord-foto.pl

Pracujemy:
pon.- pt.: 10-17
sob.(dyżur 1 handlowiec): 10-13

Konto bankowe Credit Agricole:
86 1940 1076 3036 3249 0000 0000