0

Aparat kompaktowy dla hobbysty

 Tę część poradnika dedukuję wszystkim, którzy chcą kupić aparat cyfrowy o nieco większych możliwościach niż modele standardowe. Ze względów cenowych założyłem, że nie będzie to lustrzanka, lecz wyższej klasy aparat kompaktowy. Nie oznacza to oczywiście, że próbuję zniechęcić kogokolwiek do zakupu lustrzanki. Przeczytaj artykuł
Kompakt czy lustrzanka, który pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji w tej sprawie.

Jeśli zamierzasz kupić aparat dla zaawansowanych, to z pewnością masz dobrze opanowane podstawy fotografii, dlatego ten artykuł nie będzie długi. Chodzi w nim tylko o zwrócenie uwagi na kilka szczegółów ważnych przy dokonywanym wyborze.

 

Najpierw cechy wymienione w cz. 2 tego poradnika:

 

 

1.       Kategoria aparatu.

Jeżeli mówimy o zaawansowanym aparacie dla hobbysty, musimy wyraźnie powiedzieć, że poszukiwania ograniczają się praktycznie do dwóch kategorii: kompaktów zaawansowanych i megazoomów Aparaty kieszonkowe i standardowe raczej nie nadają się do takich zastosowań.
 

2.       Wielkość, waga.

Tu sprawa jest prosta - możemy przyjąć że aparat będzie tym lepszy, im jest większy i cięższy. Nawet, jeżeli planujesz wyjazd wakacyjny w egzotyczne kraje czy wspinaczkę wysokogórską, lepszy będzie aparat z dużym wygodnym uchwytem i z przyciskami, których nie trzeba szukać pod lupą.

3.       Zoom optyczny

Jeżeli Twoje zainteresowania ograniczają się do zdjęć studyjnych lub typowych ujęć z niewielkiej odległości,  wystarczający będzie model z zoomem 3 lub 4-krotnym. Jeżeli ma to być wyprawa w dalekie kraje, zdjęcia sportowe, plenerowe lub przyrodnicze z dużej odległości, to wybierz coś z kategorii megazoomów. Oczywiście wszystkie zastrzeżenia co do tego typu obiektywów o których pisałem w części poprzedniej poradnika pozostają nadal aktualne.

4.       Szeroki kąt obiektywu

Zdecydowanie tak. Jeżeli aparat ma być uniwersalny, to szeroki kąt ,o którym pisałem w cz. 2 jest bardzo ważnym elementem. Niestety, na rynku jest bardzo mało modeli wyposażonych w obiektyw o przeliczeniowej ogniskowej ok. 28 mm.

5.       Stabilizacja optyczna obrazu

Tu również nie ma wątpliwości - stabilizacja optyczna obrazu może oddać nieocenione usługi przy zdjęciach z ręki zwłaszcza przy dużym zoomie lub długich czasach naświetlania bez użycia lampy. Jeżeli masz taką możliwość wybierz aparat ze stabilizacją. Więcej o stabilizacji optycznej możesz przeczytać tutaj.

6.       Matryca

W odróżnieniu od porad skierowanych do użytkowników aparatów standardowych, w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie matryca nieco większa. Myślę, że optymalna wielkość dla kompakta tej klasy to 8-10 mln pikseli. Mówiąc o "wielkości" matrycy, mam oczywiście na myśli ilość punktów światłoczułych na jej powierzchni, a nie jej fizyczną wielkość, która na dzień dzisiejszy poza jednym wyjątkiem (Sony R1) jest we wszystkich kompaktach podobna i ma wielkość ok. 5x7 mm.

7.       Wizjer

Oczywiście - tak. Nie wyobrażam sobie aparatu tej klasy bez wizjera. Monitor - zwłaszcza uchylny - bywa czasem przydatny, ale nawet najprostszy wizjer optyczny lub elektroniczny jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym przy kadrowaniu.

8.       Automat - manual

Tu znowu sprawa jest zupełnie prosta - aparat musi mieć pełny tryb manualny i jak najwięcej funkcji umieszczonych pod dedykowanymi przyciskami, a nie wybieranych z menu na ekranie. Tryb automatyczny, programy tematyczne itp.  traktujemy w tym przypadku raczej jako rzadko używany dodatek.

9.       Czułość ISO

Uwagi, jakie napisałem w tym punkcie w cz. 2 poradnika są obowiązujące także w kompaktach zaawansowanych. Analizując możliwości danego modelu w temacie dużej czułości, musimy mieć świadomość, że lepsze lub gorsze wyniki osiągnięte są głównie dzięki programom odszumiającym.

W tym miejscu chciałem zwrócić uwagę na wielkość szumów matrycy obserwowanych w praktyce. Jeżeli będziemy robić zdjęcie w dobrym oświetleniu, a czułość matrycy zostanie podniesiona ze względu na wymagany krótki czas naświetlania, możemy spodziewać się znakomitych zdjęć nawet przy stosunkowo wysokim ISO (w niektórych przypadkach znacznie ponad sugerowaną przeze mnie graniczną czułość ISO 400). Natomiast w przypadku słabego oświetlenia, wymagającego podniesienia czułości i długich czasów naświetlania, poziom szumów, zwłaszcza w ciemnych partiach obrazu, może być bardzo dokuczliwy nawet przy niższych czułościach matrycy.

Jeżeli planujesz robić zdjęcia głównie w trudnych i zmiennych warunkach oświetleniowych (imprezy klubowe, pokazy mody, koncerty, uroczystości w kościele, zdjęcia studyjne itd.) ,zapomnij o tym, co do tej pory przeczytałeś i kup lustrzankę.

10.   Filmy

Zarówno w aparatach popularnych, jak też w zaawansowanych, możliwość kręcenia filmów jest przydatnym dodatkiem do podstawowych funkcji aparatu. Ich jakość jest nieporównywalnie lepsza niż tych kręconych przy pomocy telefonu komórkowego, dlatego jeśli jest taka możliwość wybierz aparat z tą funkcją.


 

 

Oprócz cech wymienionych powyżej, zaawansowany aparat dla hobbysty powinien dodatkowo spełniać kilka innych wymogów.

 

 

1.       Mechaniczny pierścień zoomu

Tylko pierścień mechaniczny umieszczony na obiektywie pozwala na szybkie i precyzyjne kadrowanie. Zmiana zoomu realizowana poprzez napęd elektryczny sterowany przyciskami lub dźwignią zupełnie nie nadaje się do tego typu aparatów - działa bardzo wolno, nieprecyzyjnie i z dużą bezwładnością.

2.       Gorąca stopka lampy błyskowej

Trudno wyobrazić sobie aparat do poważnych zastosowań bez możliwości podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej. Sanki na dodatkową lampę traktujemy więc jako element obowiązkowy.

3.       Możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW

To bardzo ważna cecha. Jak pisałem wcześniej tylko format RAW daje możliwość pełnej obróbki zdjęcia na komputerze poprzez zmianę najważniejszych parametrów: ekspozycji, balansu bieli, kontrastu, nasycenia i tonacji kolorów, wyostrzania i odszumiania itd. Format RAW powinien być podstawowym typem zapisu zdjęć, jaki używasz. Zapisując zdjęcie w aparacie w formacie JPG, czy nawet TIFF, skazany jesteś na automatyczną obróbkę zdjęcia przez procesor aparatu bez późniejszej możliwości zmiany najważniejszych jego parametrów.

4.       Gwint na statyw

Gwint na statyw występuje powszechnie niemal we wszystkich aparatach - zwróć uwagę, aby był metalowy, a nie plastikowy.

5.       Samowyzwalacz

Wcześniej, czy później zechcesz zrobić zdjęcie ze statywu na długim czasie. Jeżeli Twój aparat nie posiada samowyzwalacza będzie z tym spory problem. Sprawdź więc wcześniej, czy wybrany model posiada taką możliwość.

6.       Czas naświetlania B

Takim symbolem określany jest zazwyczaj czas naświetlania sterowany ręcznie przez użytkownika - migawka otwarta jest tak długo, jak długo naciśnięty jest przycisk spustu. Jeśli będziesz robił zdjęcia nocne, z czasem naświetlania np. 3 min. funkcja BULB jest niezbędna.

7.       Zdjęcia seryjne

Fotografując sceny dynamiczne (sport, koncert, pokaz mody itp.) wygodniej jest robić zdjęcia seryjne aby następnie wybrać spośród kilku ujęć to jedno najlepsze, gdy piłka właśnie mija bramkarza i wpada do bramki. Tylko aparat z funkcją zdjęć seryjnych daje taką możliwość.

8.       Szybka karta

Tylko szybka karta pamięci zapewnia pełne wykorzystanie możliwości aparatu. Dotyczy to zarówno wykonywania zdjęć seryjnych, jak również szybkiego opróżniania buforu aparatu w przypadku formatu RAW, który jak wiadomo może osiągać znaczne wielkości. Nawet najszybszy aparat wyposażony w wolną kartę będzie działał bardzo wolno.

9.       Podsumowanie

Gdy przeczytałem ten tekst byłem trochę zaskoczony, jak wiele elementów wpływa na wybór dobrego aparatu dla hobbysty. Prawdę mówiąc, nie wiem nawet, ile jest modeli spełniających wszystkie wymienione kryteria. Ale gdy się wie czego szukać, pewnie łatwiej to znaleźć. Gdyby okazało się natomiast, że nie znalazłeś swego wymarzonego modelu, pozostaje ostatnia deska ratunku - zakup lustrzanki. Nawet najtańszy model spełni najprawdopodobniej wszystkie wymienione powyżej warunki.

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji.

 

 

 

Zobacz także:

Kompakt czy lustrzanka - czyli dylematy na starcie

Twój doradca w wyborze aparatu

Kupujemy rodzinny aparat cyfrowy

Bezlusterkowce - nowe trendy, czy chwilowa moda?

 

 

 

Wiesław Kasprzyk

www.accord-foto.pl

biuro@accord-foto.pl

 

luty 2008

 

 

Czytaj pozostałe Pierwsze kroki.

 


Kontakt ze sklepem

35-232 Rzeszów
ul. Borowa 10A
tel. (17) 779 87 68
tel. kom. 790 526 352
Skype:  accord-foto
GG: 543585
mail: biuro@accord-foto.pl

Pracujemy:
pon.- pt.: 10-17
Konto bankowe Credit Agricole:
86 1940 1076 3036 3249 0000 0000